Pozor na sociální sítě

Sociální sítě jsou určeny k seznamování a k udržování kontaktů mezi kamarády a známými. Umožňují také rychlou výměnu informací. U většiny sociálních sítí se vámi zveřejněné údaje zobrazují všem vašim kontaktům. Podle nastavení pak také kontaktům vašich kontaktů, všem uživatelům dané služby a v nejhorším případě všem uživatelům Internetu. Některé sociální sítě však umožňují rozdělení přátel na různé podskupiny, například rodinu a pracovní kolektiv. Na základě toho je pak možné určit, komu se jaká informace zobrazí.

Pozor, co zveřejňujete

Z tohoto důvodu přemýšlejte při používání sociálních sítí o tom, komu chcete danou informaci poskytnout a jak velké riziko by pro vás její zveřejnění znamenalo. Vždy mějte na paměti, že to, co o sobě zveřejníte na Internetu, už obvykle nejde vzít zpět. Čím bizarnější nebo neobvyklejší věc to bude, tím spíše si brzo začne žít v rámci Internetu vlastním životem. To samé platí také o zveřejňování informací o druhých lidech. I když vám něco může připadat jako neškodná informace, jinému to může způsobit problémy.
Rizikem je i zdánlivě neškodný příspěvek o odjezdu na dovolenou, který může kromě vašich přátel zajímat také potenciální zloděje. Zveřejněné údaje také lákají vyděrače. Především děti pak mohou být snadno manipulovány k seznámení, případně i k osobní schůzce. Pokud má útočník přehled, o co se dítě zajímá, jaké má koníčky nebo problémy, je pro něj daleko jednodušší ho někam vylákat.
Na sociálních sítích je možné zakládat účty pod jakýmkoliv jménem. Pokud útočník získá dostatek informací z vašeho pravého účtu, snadno jej napodobí.
Dobře si také rozmyslete zveřejňování soukromých fotografií, především vašich dětí. Fotografie dětí hrajících si na pláži u moře je sice roztomilá, ale pro pedofily systematicky prohledávající sociální sítě to může být velice cenný artikl. To ostatně platí obecně i o publikování takových fotek kdekoliv na Internetu.
Při používání sociálních sítí přemýšlejte o tom, komu a jaké informace dáváte k dispozici.

Hoaxy a kyberšikana

Další záludností sociálních sítí je snadné šíření nepravdivých informací. V tomto směru pak vyniká především šíření tzv. hoaxů (poplašná zpráva, obvykle vymyšlená tak, aby působila dojmem, že se něco takového mohlo stát). Proto nad informacemi přijatými ze sociálních sítí i Internetu přemýšlejte a snažte se je ověřit i z jiného zdroje. I když informaci sdíleli vaši přátelé, neznamená to, že si ji sami někde ověřovali.
V neposlední řadě bývá častým jevem na sociálních sítích kyberšikana. Jedná se v podstatě o šikanu, což je dobře známý patologický jev. V tomto případě se však jedná o její formu využívající moderní elektronické prostředky (Internet, mobilní telefon, počítače, e-mail, blogy, …). Časté je především vytváření falešných účtů oběti na sociálních sítích s jasným cílem oběť zesměšnit či jinak veřejně ponížit. Pachatel může také na vlastním účtu zveřejňovat texty a obrázky poškozující oběť.
Asi nejnebezpečnější je, pokud se pachateli podaří získat přístup přímo k účtu oběti. Dopady takového útoku mohou být skutečně zdrcující. Proto je potřeba – na sociálních sítích, stejně jako jinde – dbát na kvalitu používaných hesel. Mezi časté projevy kyberšikany patří také zasílání urážejících a obtěžujících e-mailů či SMS.

Aplikace třetích stran

Za zmínku stojí různé aplikace třetích stran, které jsou na sociálních sítích k dispozici. Ty po vás mohou chtít přístup k nejrůznějším informacím z vašeho účtu, například k datu narození. Vždy si dobře promyslete, co všechno chcete dané aplikaci povolit a zpřístupnit.
To hlavní nakonec. Při registraci do jakékoliv služby, nejen do sociálních sítí, si vždy důkladně prostudujte podmínky používání služby. Je dobré vědět, jakým způsobem budou vaše data dále využívána.