Pozor na podvodné eshopy

Online nákupy se těší stále větší oblibě. Zkušenost s nakupováním přes internet má podle českého statistického úřadu více než 65 % populace. Zdaleka ne ve všech případech však jde o zkušenost pozitivní. Vypovídají o tom poslední statistiky Policie České republiky, které evidují 3 150 trestných činů podvodného jednání v kyberprostoru, kam patří podvodné e-shopy a inzeráty nebo například krádeže peněz pomocí phishingu.

Že nákup na e-shopu nemusí mít vždy podobu radostné a bezproblémové transakce, se v posledních letech přesvědčuje nejeden český zákazník. Existenci nekalých obchodních praktik a podvodů na internetu dokládají i statistiky Policie ČR, podle nichž vzrostl za posledních 7 let počet podvodů v online prostředí o 241 %. Častým případem jsou kromě podvržených internetových stránek (phishingu) také podvodné e-shopy, které inkasují platby od zákazníků, ale zboží nikdy nedodají.

Podvodné e-shopy přitom bývá poměrně těžké na první pohled odhalit a vzhledem se od těch poctivých bohužel příliš neliší. Zákazník se proto u neznámého e-shopu musí zaměřit na drobné indicie, které mohou podvodníka prozradit. „Pokud obchodník vyžaduje jako jedinou možnost platby zaslání částky předem, je na místě jistá ostražitost,“ .

Hlavním lákadlem nečestných obchodníků bývají většinou neobvykle nízké ceny nebo prodej zboží, jež nikdo jiný nemá či už není běžně v nabídce. „Před neznámým e-shopem, který má v nabídce zbrusu nový iPhone za polovinu běžné tržní ceny, by se zákazníci měli mít na pozoru. V takovém případě je vhodné zkontrolovat kontaktní údaje a případně obchodníka oslovit e-mailem nebo ideálně telefonem. Pokud se nikdo neozývá, považujte to za podezřelé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *