Miminko jako zkouška vztahu

Spousta lidí tvrdí, že jejich partnerský vztah po narození potomka troskotá na sexuálním životě, a kdyby on/ona (myšleno jejich protějšek) jenom trochu víc chtěli… mohlo by to být všechno úplně jinak. Opravdu? Aniž bychom chtěli problémy s tím spojené nějak bagatelizovat, občas tuto oblast zbytečně přeceňujeme, často opět pod tíhou srovnávání, jak to mají naši známí, přátelé nebo jak se o tom dočítáme v médiích, že je to „správně“. „Kdyby mezi partnery větší potřeba sexu skutečně byla, většina by ji prostě naplňovala. Vezměte si, jak je těžké, když máte velký hlad, se v 10 hodin večer přesvědčit, že už byste jíst neměli. Většina lidí stejně nakonec lednici otevře a nají se.

Kdyby potřeba sexu byla opravdu nenaplněná, ozvala a prosadila by se úplně stejně jako hlad. Jenže ona se neprosadí. A není to náhodou tím, že prostě v tuto dobu tak velká není? Že jiné potřeby převládnou?“ ptá se odbornice a dodává, že člověk vždy uspokojuje své potřeby od těch nejpalčivějších, což je přírodou daná a přirozená věc. Podívejte se na to třeba takto: když se vám chce čurat, těžko si vychutnáte… cokoli. Dokud si nedojdete na toaletu.

Potřeba sexu se ozve ve chvíli, kdy pro ni bude v životě místo. „Proto mnohé může napravit právě to, že se nebudeme vzájemně prudit tím, jak málo sexu máme. Protože málo je ho akorát vzhledem k tomu, co vidíme ve svém okolí, pro nás samotné ho může být klidně dostatek,“ říká psycholožka. Neprudit ale neznamená nemluvit! Jen je důležité si uvědomit, že dveře k sexuálnímu životu otevírá empatie a trpělivost. A ty jsou možná nakonec klíčem ke všemu – sexu, komunikaci, životu vůbec!

Žijeme v době, kdy chceme všechno a hned a kdy se nedokážeme smířit s tím, že nikdy nemůžeme mít sto procent, neboli – pokud použiju příklad z již zmíněného filmu – že nemůžeme v jednu chvíli sedět na důležitém jednání, stavět s dětmi sněhuláka a ještě se milovat s partnerem. Musíme si prostě vybrat a přijmout určitá omezení z toho vyplývající. Protože až teprve potom si můžeme naplno vychutnat radost s tím spojenou…