Doping v tenisu? Zcela běžné…

Poté, co na začátku roku 2020 byl odhalen doping u dvou tenistů světové špičky, nechal se slyšet přední německý odborník Fritz Sörgel, že není překvapen. Tenis je prý jedním ze čtyř nejnáchylnějších sportů k dopingu. A velmi podezřelý je prý hlavně Rafael Nadal.

Velmi ostrá slova zvolil německý vědec při komentování posledního dění v tenisovém prostředí. Světová deblová jednička Robert Farah a také Chilan Nicolas Jarry mají předběžně zastavenou činnost kvůli abnormálním hodnotám zakázaných látek v těle.

Aktuální hříšníci se vymlouvají na konzumaci špatného masa. Ale Sörgel se jen usmívá. „Proboha, snad tomu nevěříte. To jsou standardní výmluvy. Existuje dost technik, jak doping zamaskovat, ale pokud někdo pochybí, většinou je to proto, že si špatně spočítal čas, jak dlouho vydrží látka v jeho těle,“ vysvětluje Sörgel.

Velké hvězdy se ale většinou dopingovým skandálům vyhýbají, i když v minulosti se dostali na černou listinu Mats Wilander, Martina Hingisová či Andre Agassi. „Ten si vzal party drogu CrystalMeth a vyvázl,“ vzpomíná Sörgel. Ale tenisté balancují na hraně prý stále

„Případ Šarapovové to jasně ukazuje. Sice se to snažila vysvětlit, ale také to byla výmluva. Látky v jejím těle nebyly náhodné. Stejně jako v případě Sary Erraniové o rok později, která údajně náhodně vzala hormonální léky na rakovinu její matky. To je absurdní. Ale jasně, vyvázla s dvouměsíčním trestem. Ve skutečnosti to však byl obrovský skandál, který přitahoval relativně malou pozornost,“ říká Sörgel. Podle něj se tenisové organizace snaží své hráče mediálně chránit.

„Existují dva důvody, proč žádný z velkých hráčů nebyl testován pozitivně. Na jedné straně se o ně dobře pečuje a hlídá se, aby nenastaly žádné abnormality. A za druhé asociace chrání své hvězdy a o případech se nesmí mluvit,“ říká vědec, podle nějž je nejzářnějším příkladem této story Rafael Nadal. „Na něm vidíte známky abnormality, mám u něj trvalé podezření co se regenerace týče a fyzické přípravy. Kromě toho pochází také ze Španělska, tedy ze země, která své hrdiny chrání,“ soudí vědec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *